Generano zasedanje škofovske sinode o družini, ki poteka v Vatikanu od 4. do 25. oktobra 2015 na temo Poklicanost in poslanstvo družine v Cerkvi in sodobnem svetu, je sklepni trenutek sinodalne poti, ki se je začela pred dvema letoma, ko so vse delne Cerkve prejele prvi vprašalnik, s pomočjo katerega se je lahko opredelilo profil družine v današnjem svetu. Sledila je priprava sklepnega poročila Relatio Synodi izrednega generalnega zasedanja, na podlagi tega pa je nastalo sedanje delovne gradivo Instrumentum Laboris, ki bo tudi izhodišče za delo sinodalnih očetov.

Namen generalne skupščine je pretehtati in skupaj premišljevati o besedilu Instrumentum laboris, ki je bil izdelan iz Relatio Synodi in odgovorov na vprašaja, ki so bila poslana škofovskim konferencam ter drugim upravičenim organizmom.

Papež Frančišek je povedal, da je edina sinodalna metoda »odpreti se Svetemu Duhu z apostolskim pogumom, evangeljsko ponižnostjo in zaupljivo molitvijo.«

Tega generalnega zasedanja se je iz Slovenije udeležil nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore OFM.

***

Začetek sinode: Cerkev, ki hodi skupaj, da bi brala resničnost z očmi vere in s srcem Boga
»Rad bi spomnil, da sinoda ni simpozij, govorilnica, ni parlament ali senat, kjer je treba priti do sporazuma. Sinoda je nasprotno cerkveni izraz, to je Cerkev, ki hodi skupaj, da bi brala resničnost z očmi vere in s srcem Boga;« S temi besedami je papež Frančišek nagovoril sinodalne očete in ostale navzoče na prvi generalni skupščini 14. rednega generalnega zasedanja škofovske sinode, ki se je pričelo v ponedeljek, 5. oktobra. Sinoda je »živ izvir, pri katerem se Cerkev odžeja, da bi odžejala in razsvetljevala zaklad življenja.« Pomeni »hoditi skupaj z duhom kolegialnosti in sinodalnosti, s pogumno odločitvijo za parresio, pastoralno in doktrinalno gorečnost, modrost, odkritost, tako da imamo vedno pred svojimii očmi dobro Cerkve, družin in najvišji zakon (suprema lex), zveličanje duš (salus animarum). Toda spomnimo, da bo sinoda lahko kraj delovanja Svetega Duha le, če bomo udeleženci ponovno oblekli apostolski pogum, evangeljsko ponižnost in zaupljivo molitev.«

Splošna avdienca: Družina – mreža, ki osvobaja
»Družina, ki hodi po Gospodovi poti, je temeljna pri pričevanju o Božji ljubezni in si zato zasluži vso predanost, ki je je zmožna Cerkev,« je dejal papež Frančišek med sredino splošno avdienco. Pojasnil je, da bodo v času sinode kateheze namenjene premišljevanju o »nekaterih vidikih odnosa med Cerkvijo in družino«, za katerega tudi lahko rečemo, da je nerazvezljiv. »Družine so danes ena od najpomembnejših mrež za poslanstvo Petra in Cerkve. To ni mreža, ki nas naredi za ujetnike. Nasprotno, osvobaja slabih voda zapuščenosti in brezbrižnosti, ki mnoge ljudi utapljajo v morju osamljenosti in brezbrižnosti.«

Papež in zbrani na sinodi namenili molitev za učinkovito reševanje sporov na področjih spopadov
»Boleče smo pretreseni in z globoko zaskrbljenostjo spremljamo to, kar se dogaja v Siriji, v Iraku, v Jeruzalemu in na Zahodnem bregu Jordana.« S temi besedami je v petek dopoldan papež Frančišek začel uvod v dnevno molitveno uro v sinodalni dvorani ter navzoče povabil, da bi posvetili namen dnevne molitvene ure za spravo in mir na Bližnjem vzhodu. »Vojna prinaša uničenje in povečuje trpljenje prebivalstva. Upanje in napredek  pa izhajata samo iz izbire miru. Združimo se torej v skupni goreči in zaupni molitvi Gospodu, molitvi, ki želi istočasno biti izraz bližine tu navzočim bratom patriarhom in škofom, ki prihajajo iz teh področij, njihovim duhovnikom in vernikom, kakor tudi vsem, ki tam prebivajo.«

Sinodalni očetje nadaljujejo razpravo o poslanstvu družine – 15.10.

 

50. obletnica škofovske sinode: Papež govoril o sinodalnosti – 17. 10.

V vatikanski dvorani Pavla VI. je potekala slovesnost ob 50. obletnici ustanovitve škofovske sinode. Navzoči so bili sinodalni očetje in ostali udeleženci zasedanja sinode o družini, ki od 4. oktobra poteka v Vatikanu. Poleg več govornikov je zbrane nagovoril tudi papež Frančišek. Sinodo je označil za »eno od najdragocenejših dediščin zadnjega koncilskega zbora«. Škofovsko sinodo je ustanovil papež Pavel VI. 15. septembra 1965 na željo očetov drugega vatikanskega koncila. V tem svetu, v katerem živimo in ki smo ga poklicani ljubiti in mu služiti tudi v njegovih nasprotjih, se od Cerkve zahteva pospeševanje sinergij v vseh okoljih njenega poslanstva. »Ravno pot sinodalnosti je pot, ki jo Bog pričakuje od Cerkve tretjega tisočletja,« je zatrdil papež Frančišek.

V celotnem dokumentu se zrcali papeževa osnovna drža: osvetliti veličino in lepoto družine z lučjo evangelija. Sklepni dokument je zdaj v rokah papeža, ki bo presodil, kako bo ravnal s priporočili sinode, za karajevne Cerkve pa se začenja pot, kako udejanjiti sklepe in pripročila sinode.

Govor papeža Frančiška ob zaključku sinode – 25. 10. 2015

 

 

 

 

 

 

Objavljeno 26. 10. 2015

Podobni prispevki