VATIKAN (nedelja, 9. marec 2014, RV) – »Postni čas je za vse nas ugodna priložnost, da prehodimo pot spreobrnjenja. Obnovimo naše krstne obljube: odpovejmo se Satanu in vsem njegovim delom ter zapeljivostim – kajti on je zapeljivec – da bi hodili po Božjih poteh in prispeli do velike noči v veselju Svetega Duha.« Tako je papež Frančišek spodbudil vernike, ki so se danes opoldne zbrali na Trgu sv. Petra pri molitvi Angelovega češčenja.
Skušnjavec poskuša odvrniti od Očetovega načrta
Evangeljski odlomek 1. postne nedelje pripoveduje, kako je Sveti Duh Jezusa po krstu v Jordanu za štirideset dni odvedel v puščavo, da bi se tam odprto soočil s Satanom, preden je nato začel svoje javno delovanje. »Skušnjavec poskuša Jezusa odvrniti od Očetovega načrta, oziroma od poti darovanja, ljubezni, ki v pokori ponudi samo sebe.« Satan želi, da bi se Jezus odločil za lažjo pot uspeha in oblasti. Da bi ga torej odvrnil od poti križa, ga opozarja na »lažna mesijanska upanja«. To so ekonomska blaginja, ki jo nakazuje možnost spremenitve kamnov v kruh; spektakularen in utopičen stil, o katerem govori ideja, da bi se vrgel z vrha jeruzalemskega templja in bi ga rešili angeli; ter navsezadnje bližnjica do oblasti in gospodovanja, v zamenjavo za dejanje počastitve Satana. »To so tri skupine skušnjav, ki jih tudi mi dobro poznamo.«
S Satanom se ni mogoče pogovarjati
Jezus odločno zavrne vse te skušnjave in poudari neomajno voljo, da bo sledil poti, ki jo je določil Oče. In sicer »brez vsakega kompromisa z grehom in logiko sveta«. Papež je opozoril na način, kako Jezus odgovori: »On se s Satanom ne pogovarja, kot je to storila Eva v zemeljskem raju. Jezus dobro ve, da se s Satanom ni mogoče pogovarjati, ker je zelo prebrisan. Zato se Jezus, namesto da bi se pogovarjal, kot je storila Eva, odloči, da se zateče k Božji besedi in odgovori z močjo te Besede. Spomnimo se tega v trenutku skušnjave, v naših skušnjavah: nič argumentov s Satanom, pa vendar vedno zavarovani z Božjo besedo. To nas bo rešilo.«
Tri skupine skušnjav in Jezusovi odgovori
V Jezusovih odgovorih Satanu, uporabljajoč Božjo besedo, nas Gospod tako spomni na tri stvari, kot je dejal papež Frančišek. Najprej, da »človek ne živi samo od kruha, ampak od vsake besede, ki izhaja iz Božjih ust«. To je tisto, kar nam daje moč, kar nas podpira v boju proti posvetni mentaliteti. Le-ta človeka »ponižuje na raven primarnih potreb« in zaradi nje človek »izgubi lakoto po tistem, kar je resnično, dobro in lepo, lakoto po Bogu in njegovi ljubezni«. Zatem Gospod spomni, da se Boga ne skuša, kajti »pot vere gre tudi preko teme in dvoma« ter se hrani »s ponižnostjo in vztrajnim pričakovanjem«. Nazadnje pa nas Jezusovi odgovori spomnijo še: »Pisano je: ‘Gospoda, svojega Boga, moli in njemu samemu služi!‘« To po papeževih besedah pomeni, da se moramo »znebiti idolov, ničevih stvari, in graditi svoje življenje na bistvenem«.
Jezusove besede se ujemajo z njegovimi kasnejšimi dejanji: »Njegova absolutna zvestoba Očetovemu načrtu ljubezni ga bo čez približno tri leta pripeljala do končnega obračuna z ‘vladarjem tega sveta’, to bo v uri trpljenja in križa, kjer bo Jezus dosegel svojo dokončno zmago, zmago ljubezni!«
Po molitvi Angelovega češčenja je papež Frančišek danes vsem vernikom zaželel, da bi bila pot skozi postni čas »bogata s sadovi«. Spodbudil je tudi, da bi se v tem času spomnili na kampanjo Karitas Internationalis, ki se bori proti lakoti v svetu. Na koncu pa je še povabil k molitvi za duhovne vaje: »Prosim vas za spominjanje v molitvi zame in za sodelavce rimske kurije, ki bomo nocoj začeli teden duhovnih vaj.«
Le-te so na programu v kraju Ariccia blizu Rima. Potekale bodo do petka, 14. marca. Meditacije je tokrat pripravil msgr. Angelo De Donatis, sicer župnik rimske župnije sv. Marka Evangelista na Campidogliu.
Objavljeno 10. 03. 2014