
Praznik apostolov Slovanov svetih bratov Cirila in Metoda, 5. julij 2025, je bil tokrat za letošnje duhovnike jubilante iz ljubljanske nadškofije še posebej slovesen in pomenljiv. Na skupno srečanje v Bogoslovno semenišče jih je povabil ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore.
Med povabljenimi je bil diamantno mašnik – kardinal Franc Rode, dva biseromašnika, trinajst zlatomašnikov, sedem jubilantov, štiridesetletnikov – med njimi sta tudi nadškof Zore in škof Franc Šuštar – ter deset srebrnomašnikov. Nekateri se srečanja žal niso mogli udeležiti zaradi starosti, bolezni ali drugih obveznosti, a so bili vseeno navzoči v molitvi in duhovni povezanosti v eno samo občestvo, ko se je nadškof prav vsakega jubilanta spomnil na začetku svojega nagovora med sveto mašo.
Gospod nadškof se je duhovnikom jubilantom iz srca zahvalil za vse, kar so v teh desetletjih storili za Cerkev, za Božje ljudstvo v nadškofiji, pa tudi za tisto, kar sedaj še vedno delajo. Koliko je bilo podeljenih zakramentov, opravljenih pobožnostih, ur verouka, ur v spovednici … nekatere stvari so zapisane v matičnih knjigah, druge v župnijske kronike. Glavna, resnična vsebina duhovništva pa je zapisana v duši posameznega duhovnika in v Božjem srcu. Tu so opisane molitve in prošnje, stiske in notranji boji, ure pred Najsvetejšim. Današnja navzočnost pri praznovanju pa je znamenje, »da pred križem niste pobegnili, da križa niste odvrgli, da duhovništva niste zapustili, ampak ste vse to zvesto nosili za Gospodom Jezusom Kristusom. In prav v tej hoji za Kristusom in v njegovem križu je vse to, kar ste sprejeli, nosili, izbojevali, pridruženo odrešenju sveta, odrešenju ljudi, h katerim ste bili in ste poslani. Tukaj je duhovništvo največje, je pridruženo daritvi Jezusa Kristusa. Je vztrajanje na Kalvariji, pod križem in na križu.« Nadškof je svojo pridigo zaključil z iskreno prošnjo Bogu, »da vam ostaja blizu, da vam vedno znova pošilja angela, ki vas bo krepčal takrat, ko postane kelih bolečine in preizkušnje preveč trpek, morda pretežak, da bomo lahko na koncu z apostolom Pavlom rekli: dober boj sem izbojeval, dober tek sem dokončal in vero ohranil.«
Po sveti maši se je srečanje jubilantov nadaljevalo z okrepčilom in bratskim druženjem v semeniški obednici.
Objavljeno 05. 07. 2025






