Jim Schroeder, Pogled psihologa: Tri postna vodila so za vas boljša kot si mislite (Vir: Aleteia)

Že nekaj časa je post in če ste meni podobni, ste veliko slišali o treh slavnih postnih vodilih: molitev, post in dobrodelnost. Verjetno ste že slišali pridigo, morda prebrali članek ali dva in morda celo brali Sveto pismo, da bi ugotovili, kaj o njih pravi Jezus. Toda kot psiholog bi vam rad povedal nekaj stvari o njih, ki jih morda še niste slišali.

Če pogledamo nad očitno duhovna in altruistična področja, vidimo, da imajo ti trije stebri vpliv tudi na podzavest.

Začnimo z dobrodelnostjo – razdajanje sebe in svojih dobrin. Raziskave kažejo, da pomoč drugim lahko zelo koristi tistemu, ki to dela. Številni ljudje poročajo, da jim pomoč drugim pomaga, da se bolje počutijo in cenijo, kar imajo. Dajemo in obenem nekaj prejemamo v zameno za to.

Toda, kaj če pomoč drugim dejansko deluje tako, da dolgoročno izboljša naše psihološko dobro počutje in naše fizično zdravje? Dejansko se zdi, da raziskave nenehno potrjujejo to trditev. Ne gre le za to, da ljudje, ki se dobro počutijo opravijo več prostovoljskega dela. Ampak bolj to, da se ljudje, ki več pomagajo drugim, počutijo bolje.

Raziskave kažejo, da je med ljudmi, ki se razdajajo nižja stopnja umrljivosti, manj depresije in v celoti imajo večje funkcionalne zmožnosti. Zdi se, da to drži predvsem za mlade in starejše odrasle.

Obširne raziskave mladostnikov kažejo, da več ko prostovoljno delajo, boljši so njihovi rezultati. Ti posamezniki potrjujejo, da je več verjetnosti, da bolje uspevajo in so sposobnejši boljšega medsebojnega sodelovanja z odraslimi zunaj svoje družine. Posamezniki starejši od 65 let, ki so prostovoljci, pa imajo v primerjavi s preostalo populacijo veliko boljše rezultate na področjih mentalnega in fizičnega zdravja, med njimi je manj bolezni in osamljenosti.

Kar zadeva molitev, obširne raziskave na splošno nakazujejo, da sta vera in tesen odnos z višjo močjo povezana z manj zaskrbljenosti, večjo družbeno podporo, stabilnostjo v odnosih, manjšo uporabo substanc in manj negativnim vedenjem. Večja vernost je pri meta analizi skoraj 100.000 ljudi povezana tudi z manj depresije.

Kakorkoli, zdi se, da je največji napovednik, ali je vera povezana z manj zaskrbljenosti in boljšim prilagajanjem, to, da imajo ti ljudje močas osebni odnos z višjo močjo. Ko molimo k Bogu v želji, da bi se mu približali, se ne izboljša le naše duhovno življenje.

In ko gre za post, prav tako najdemo konkretne ugodnosti. Te lahko vključujejo zmanjšano tveganje za diabetes povezano z večjo občutljivostjo na inzulin, nižji krvni tlak in boljšo raven holesterola. Druge raziskave so odkrile,da lahko izboljšuje tudi imunski sistem. Atleti redno uporabljajo post, da povečajo vzdržljivost. S psihološkega vidika post izboljšuje samonadzor na drugih področjih, vključno z nezdravim prenajedanjem. Kot obe preostali vodili, se odpoved hrani redno povračuje na številne načine.

Vse to potrjuje, da vam postna vodila ne bodo pomagala postati le bolj sveti, ampak tudi bolj zdravi. To ni presenetljivo, povezano je s tisto »celostnostjo«, o kateri katoličani govorijo že več kot 2000 let, a se ji pogosto izogibamo ali jo ignoriramo. Boljše zdravje se ne navdihuje iz puhlosti, ampak je prizadevanje za zveličanja (nas samih in drugih) le še ena izmed načinov, kako postati to, za kar nas je On ustvaril in izpolniti Njegovo voljo na zemlji. Kot je nekoč dejal sv. Irenej: »Božja slava je živi človek«.

Tri postna vodila v teh 40 dneh in tudi v prihodnje zagotavljajo še več življenja.

Več na: http://aleteia.org/2017/03/15/a-psychologists-take-the-3-pillars-of-lent-are-better-for-you-than-you-know/