S. Theresa Aletheia Noble, Pet načinov, kako se ločiti od svojega pametnega telefona v postu … ali še celo po njem! (Vir: Aleteia)

Zdi se, da zmerna uporaba novih medijev za večino izmed nas ni naša močna točka.

Nekoč sem pri mizi v restavraciji videla očeta in mater, ki sta bila oba prilepljena vsak na svoj telefon, medtem ko sta se njuna dva otroka obupno trudila, da bi dobila njuno pozornost. Sčasoma je deček, ki je bil večji, sedel in rekel svoji mami: »Vedno gledaš samo svoj telefon in ne mene.« Mama je zagodrnjala in ga ni pogledala. Zazdelo se mi je, da bosta ta starša najverjetneje zamudila mesece, morda celo leta življenj svojih otrok, če bosta še naprej sužnja svojih telefonov.

Nočem soditi, razumem lahko, kako se starša počutita. Verjetno sta bila utrujena, brez energije in najbližji vir zabave sta imela v žepu. Težko se je za oddih odpovedati svojim pametnim telefonom, družbenim medijem ali tehnologiji, ko smo izčrpani in izpraznjeni. Brskanje in gledanje je veliko lažje kot pogovor z resničnimi ljudmi. Toda na koncu tudi manj nagrajujoče.

Henry David Thoreau je v svoji knjigi zapisal: »Naše iznajdbe želijo biti lepe igrače, ki odtegujejo našo pozornost od resnih stvari. So le boljša sredstva do slabšega konca.« Ta preroški navedek je zelo primeren za dobo pametnih telefonov…

Seveda je res, da nekatere izmed teh novic lahko naredijo naše življenje boljše. Lahko so boljša sredstva za boljši konec.  Toda le, če jih uporabljamo zmerno, kar znajo le redki… Zdi se, da zmerna uporaba novih medijev za večino izmed nas ni naša močna točka. Izgubljamo ure in ure naših življenj namesto da bi jih bolje izkoristili za utrditev naših odnosov, učenje novih veščin ali preprosto za uživanje življenja.

Kristjani se moramo zavedati tudi, da pametni telefoni lahko zelo vplivajo na naše duhovno življenje. Čas preživet na pametnih telefonih pogosto odteguje čas za molitev in nas raztrese (celo ko jih ne uporabljamo). Zato si moramo kot kristjani prizadevati za zmerno rabo tehnologije. Če tega ne delamo za večjo kvaliteto življenja nas samih in naših odnosov z drugimi, bi to morali delati za dobro naših duš.

Ko se trudim, da bi nadzorovala rabo svojega pametnega telefona, namesto, da on nadzoruje mene, tu navajam nekaj prijemov, ki so mi pri tem pomagali.

  1. Namerno se odločite za nekaj časa brez telefona. Nedolgo smo hodili iskat na letališča ljudi, se srečevali s prijatelji in potovali brez prenosnih telefonov. Če niste ravno dežurni zdravnik, si lahko privoščite, da za kakšno uro odložite ali izključite vaš mobilni telefon. Če to storimo vsak dan, nas bo to dobro opomnilo na to, da v resnici svojih mobilnih telefonov ne rabimo.
  2. Določite prostore brez telefonov. Prostore brez telefonov si lahko določite kjerkoli. Dobra ideja so spalnice. Kopalnice tudi. Toda če boste izbrali samo enega, so zelo primerni prostori jedilnice. Na sredo vaše mize dajte košarico in vanjo telefone, kadar z družino ali prijatelji jeste. Za uporabo telefona pri mizi resnično ni opravičila. Ne sodite tistih, ki ga uporabljajo, dajajte dober zgled in se dogovorite s tistimi, s katerimi si delite življenje.
  3. Izbrišite programe, ki vam kradejo čas. S svojega telefona sem izbrisala Facebook in Twitter. Nenehna opozorila so me raztresala in končala sem tako, da sem zaradi njih potrošila preveč časa (zdaj seveda uporabljam brskalnik, ampak malo). Če so še kakšne druge aplikacije, ki vam kradejo ure časa vašega življenja, ne oklevajte, izbrišite jih.
  4. Izogibajte se zombijevski hoji s telefonom. Priznam, pri tem mi gre slabo. Če mi telefon brni, želim takoj pogledati nanj. In potem gledam nanj, ko hodim z enega konca na drugega. Toda nedavno mi je neka gospa dejala, da ji to, da gleda ljudi, ki gledajo samo na svoje telefone, ko hodijo mimo, namesto, da bi ji naklonili prisrčen pozdrav, dela osamljeno. Njen komentar mi je pomagal spoznati, da mi tiščanje mojega nosu v telefon preprečuje biti dobra s tistimi okrog mene, čeprav to pomeni samo pozdraviti mimoidoče. Pa še nevarno je: policisti opozarjajo na povečano stopnjo tveganja, saj so tisti, ki hodijo z očmi na telefonih, namesto da bi gledali okrog, lahke tarče roparjev.
  5. Imejte vedno v zavesti, da ste minljivi. To se morda zdi morbidno, a včasih se sprašujem, če mi ne bo sveti Peter pri nebeških vratih prebral, koliko let svojega življenja sem zapravila z gledanjem televizije, telefona in koliko časa sem vrgla stran. Samo misel na to me prepriča, da živim bolje, vsaj za nekaj časa. Če redno razmišljam o smrti, ne na morbiden način, me to ohranja živo. Zato, da bi živeli bolj polno, mislite na svojo smrt. Mislite na smrt, ljudje. Mislite na smrt.

Več na: http://aleteia.org/2017/03/14/5-ways-to-divorce-your-smartphone-in-lent-or-even-after/

Pet načinov, na katere hudič napada v postu

18. 03. 2019|Komentarji so izklopljeni za Pet načinov, na katere hudič napada v postu

In Gospod je rekel satanu: »Glej, vse, kar ima, naj bo v tvoji roki, le nanj ne izteguj svoje roke!«

In že je tu post …

05. 03. 2019|Komentarji so izklopljeni za In že je tu post …

Na pepelnično sredo se prične postni čas, ki nas spominja, da je življenje kratko in minljivo.