Marta Jerebič, Papež čilskim žrtvam zlorab: »Bil sem del problema« (Vir: Radio Ognjišče)

Tri čilske žrtve spolnih zlorab, ki so se s papežem pogovarjale od preteklega petka do ponedeljka, so o tem spregovorile medijem. Kot so povedale, se jim je Frančišek opravičil, da je bil s svojimi besedami in dejanji del problema. Spomnimo, da je papež med obiskom v Čilu branil škofa Barrosa, ki je vedel za prikrivanje zlorab, a je to takrat označil za klevete. Od njega sedaj pričakujejo, da bo konkretno ukrepal. Čilski škofje, ki po mnenju žrtev poskušajo močno lobirati, da bi se rešili pred prihodnjimi papeževimi dejanji, bodo v Rimu od 14. do 17. maja.

Juan Carlos Cruz, James Hamilton in José Andrés Murillo so poudarili, da so izkusili prijateljski obraz Cerkve, ki jih je v preteklosti obravnavala kot sovražnike. Izrazili so upanje, da bo Cerkev prevzela vodilno vlogo v boju proti spolnim zlorabam, zlorabam moči in prikrivanju obtožb in da bo papež svoje besede ljubezni in opravičila spremenil v dejanja, ki jih bodo drugi posnemali. Sicer bo vse to le mrtva črka na papirju, so dejali.

Prst zaradi prikrivanja zlorab so usmerili predvsem proti kardinaloma Ricardu Ezzatiju in Franciscu Javierju Errázurizu. Za slednjega so menili, da bi moral zapustiti mesto v svetu kardinalov, ki papežu svetujejo pri reformi rimske kurije.

Hamilton je šel še dlje. Škofe, ki so prikrivali zlorabe, je označil za “zločince”, ki bi morali biti v zaporu. Cruz pa je v zvezi s papeževimi besedami v primeru škofa Barrosa menil, da Frančišek ni bil pravilno informiran in da vprašanje, kdo vse ga je napačno informiral, ostaja.

Hamilton, Cruz in Murillo so se s Frančiškom srečali posamezno, v ponedeljek pa kot skupina. Dejali so, da je bil papež v pogovorih z njimi zelo pozoren, dojemljiv in poln empatije. A kot je dejal Murillo, ki vsakodnevno dela z žrtvami spolnih zlorab, obisk v Rimu zanj ni zmaga ali priznanje. Po njegovih besedah je bilo vse skupaj zelo utrujajoče, saj se zadeva ne konča z njim, ampak z na tisoče žrtvami, ki so bile zlorabljene ne samo s strani duhovnikov, ampak tudi njihovih staršev, učiteljev in trenerjev.

Spolne zlorabe so epidemija, je dejal Cruz in dodal, da spoštovanja do žrtev ne zahtevajo samo od papeža, ampak tudi od škofov in celotne Cerkve.

Frančišek je omenjene tri žrtve prosil za predloge, kako bi morala Cerkev postopati. »Menimo, da Cerkev ne bi smela gasiti požarov kot gasilci, ampak bi morala biti tista, ki bi jih sploh preprečevala,« je dejal Hamilton.

Več na: http://radio.ognjisce.si/sl/202/aktualno/27005/