V soboto 14. aprila 2018 je bilo pri sv. Jožefu v Ljubljani prvo vseslovensko srečanje mož, sinov in očetov v Cerkvi. Srečanje, ki je potekalo pod geslom »Tukaj sem, pošlji mene!«, je organiziral Medškofijski odbor za družino v sodelovanju s skupinami mož sv. Jožefa in Mendarodnim združenjem mož sv. Jožefa.

Dogodka se je udeležilo ok. 200 mož, sinov in očetov iz vseh koncev Slovenije. Največ jih je prišlo iz območja Ljubljanske nadškofije, kar lepo število jih je prišlo tudi iz koprske škofije, iz drugih škofij pa jih je bilo nekoliko manj. Sv. mašo je vodil ljubljanski nadškof in metropolit msgr. Stanislav Zore, somaševalo pa je 11 duhovnikov in diakon, prav tako iz različnih škofij.

Namen srečanja je bil, da se slovenski možje opogumimo za poslanstvo, ki nam ga daje Bog, kar je tudi sporočilo gesla. Poslani smo pravzaprav vsak hip, točno tja, kamor nas Bog hoče: v zakonu, v družini, v župniji, na delovnem mestu, v širši skupnosti. Bog želi, da postanemo Njegovi sogovorniki in sodelavci, da sprejmemo dar Njegovega življenja, in ga podarimo naprej. Da živimo kot očetje, možje in sinovi, ustvarjalci in Božji sodelavci. Bog računa na vsakega izmed nas in na naš odgovor.

Program je potekal praktično brezhibno, vse je bilo dobro načrtovano in tako tudi izpeljano. Udeleženci so na koncu izpolnili anketo. Najbolj so izpostavili hvaležnost za ta dogodek, za močno doživeto bogoslužje, za prisotnost g. nadškofa Zoreta in njegove besede potrditve ter za navdihujoč nagovor p. Vilija Lovšeta. Nepozabna in zelo osebna izkušnja je bila tudi izkušnja pogovora v malih skupinah in neformalno druženje v času kosila na toplem spomladanskem soncu. Popoldan so se po želji razdelili v tri skupine, ki so bile vse približno enako velike. Pohvalili so nagovor dr. Jožeta Pluta, pri Tinu Mamiću se je razvila tudi živahna debata, na pričevanjih (Robert Novak, Luka Mavrič in Rok Kranjc) pa je tudi zmanjkalo časa za vsa vprašanja in podelitve.

Praktično vsi so izrazili željo, da se prihodnje leto ponovno organizira tako srečanje. Ob tem seveda ne gre le za enkratno srečanje, ampak za poživitev pastorale moških in za novo evangelizacijo v Slovenski Cerkvi tudi preko mož, sinov in očetov. Taka srečanja spodbudijo može, da se vključijo v že obstoječe skupine in da se oblikujejo nove, kjer jih še ni. Dogodek je vsekakor potrditev, da je pastorala mož nujnost našega časa in da moramo na to potrebo v naši Cerkvi odgovoriti.

 

Luka Mavrič