Dragi kateheti, katehistinje in katehisti, pred nami je novo katehetsko leto, nova priložnost, ki je dana vsakemu izmed nas. V svetem letu, ki nas spominja, da smo vsi romarji upanja, stopamo v mesecu septembru novim katehetskim izzivom na proti. Zupanjem, ki ne osramoti, in z vero, da je »Bog tisti, ki daje rast« (1 Kor 3,7).

Poslanstvo oznanjevalca – molitev, podpora in hvaležnost

Sveto leto naj postane za nas trenutek živega in osebnega srečanja z Gospodom. Zato imamo še veliko priložnosti.

Poslanstvo oznanjevalca je predvsem v njegovi zaupljivi drži pred Gospodom, ko moli in prosi za tiste, s katerimi dela in h katerim je poslan. Podoben je Mojzesu na gori, ki s stegnjenimi rokami prosi za svoje ljudstvo. Pri tem ga podpirata Aron in Hur (2 Mz 17,12), tako kot si želimo, da bi nas pri našem delu podpirali starši ter drugi vzgojitelji. Ko bomo v tem mesecu nekateri poromali v Rim, da bi tudi v resnici in ne zgolj v duhu stopili skozi sveta vrata, bomo v Duhu povezani z vami in bomo s seboj nosili težave, veselje in izzive vseh, ki delamo v slovenskem delu Gospodovega vinograda. Hkrati pa se bomo zahvaljevali za vse Arone in Hure, ki svoje podporno poslanstvo vršite v tihoti in zvestobi.

Sveto leto je tudi priložnost, da se zahvalimo za prejete darove, je pot, na kateri se zazremo vase in spoznamo resničnost svojih odločitev.

Skupna pot rasti in učenja

Dragi kateheti, katehistinje in katehisti, ker verujemo, da »upanje ne osramoti, ker je Božja ljubezen izlita v naša srca«, se vam iz srca zahvaljujem za vaš ponovni »da« poklicu oznanjevalca. Zahvaljujem se vam, ker ste pripravljeni tudi letos sodelovati s Svetim Duhom, ki nam je bil dan, zato da bi svoje katehizirance (naj bodo to otroci ali njihovi starši, odrasli ali starostniki) pripeljali bližje k Bogu. Naj po vaših besedah, vaših dejanjih in vašem zgledu začutijo Božjo ljubezen in vabilo k zvestobi evangeliju. V njem je naša moč.

Ko se boste tudi letos udeleževali srečanj, simpozijev in študijskih dni, ki jih bodo za vas pripravljali odgovorni bodisi v župniji, dekaniji ali na slovenski ravni, boste gotovo začutili moč skupnosti, ki gradi in podpira. Vabim vas, da svojo poklicanost delite z drugimi in tako na svoji koži občutite moč, ki jo daje skupna hoja za Gospodom. Vsi smo namreč vse do svojega zadnjega diha v procesu vzgoje in rasti in se vedno znova usposabljamo, da bi slišali, sprejeli in v svobodi in z ljubeznijo sledili Božjemu klicu.

Pogum in upanje sredi preizkušenj

Prihajajoče katehetsko in pastoralno leto v sebi skriva marsikatero negotovost, neprijetnost, trpljenje izogniti, saj nje in zoprnost. Temu se ne moremo imamo izkušnjo, da so med čudovitimi vrtnicami tudi trni. Slednji vrtnico ščitijo pred nevarnostmi in v njih se shranjujeta vlaga in hranljive snovi. Verjetno je tako tudi s tistimi, ki nam pri našem delu najprej pokažejo trnje. Ker verjamemo, da je to predvsem zato, ker se ljudje predvsem ščitijo zaradi svoje ranljivosti, jih sprejemamo z upanjem, da se bo tudi trnje nekoč omehčalo in dalo novo rast. Zaradi tega upanja stopimo pogumno na pot in kot romarji upanja pričujmo za Ljubezen, »ki je izlita v naša srca«<. Naj bosta usmiljenje in potrpežljivost desna roka pravičnosti in resnosti našega poklica.

Dragi kateheti, katehistinje in katehisti! Pred nami je novo duhovno bogato obdobje, ki naj v vas prebudi veselje in hvaležnost ter vas napolni z novim upanjem.

Vsakemu izmed vas se zahvaljujem, da je pripravljen sprejeti izziv svoje poslanstva, ki ni enostavno. Zavedamo se, da oznanjamo Boga, ki lahko še tako zapleteno in nemogočo situacijo spremeni v znamenje upanja. Zato je treba biti po molitvi z Njim v tesni povezanosti, od tam bomo dobili moč in spodbudo za poslanstvo oznanjevanja Kraljestva.

V novem katehetskem letu vam želim oblije Božje milosti, veselim se druženja z vami, kjer koli se bomo srečali – formalno ali neformalno. Naj Bog blagoslavlja to pot, da bo obrodila bogate duhovne sadove!

Msgr. Alojzij Cvikl DJ,

predsednik SKU

Vir: Nadškofija Maribor