Zadeva: E-novice 16
Od: Urad za laike LJ <[email protected]>
Datum: 7. 05. 2019 13:00
Za: [email protected]

Spoštovani,

Pred vami je 16. številka E-novic. Vabljeni, da Uradu za laike sledite tudi na Instagramu in na Facebook strani.

Mežnarji in mežnarke vabljeni na srečanje za mežnarje, ki bo v soboto, 18. maja, v župnijskem domu v Preski. Več informacij najdete na: http://nadskofija-ljubljana.si/laiki/srecanje-meznarjev/.

Krasilke in krasilci pa vabljeni na delavnico za krašenje, ki bo potekala na dva termina in sicer 31. maja (pričetek ob 9.00) in 7. junija (pričetek ob 16.00). Več informacij najdete na: http://nadskofija-ljubljana.si/laiki/delavnica-za-krasilke-in-krasilce/

Lep dan in vse dobro želim, dr. Mojca Bertoncel, Škofijski urad za laike Nadškofije Ljubljana

 

Sporočilo ni pravilno prikazano? Kliknite za ogled na spletu.

E-novice 10
 

E-novice 16-2019

E-novice 16, leto 2019 http://nadskofija-ljubljana.si/laiki/

Bog ni povzročitelj skušnjav

Bog v trenutku agonije prosi človeka, naj ga ne zapusti, a človek spi. V trenutku, ko človek spozna svojo preizkušnjo, pa Bog bdi.« V najtežjih, najbolj trpečih in najbolj tesnobnih trenutkih našega življenja, Bog bdi ob nas, se z nami bori in nam je vedno blizu, ker je Oče – Oče pa nikoli ne zapusti svojih otrok. »Tista noč Jezusove bolečine in boja je zadnji pečat učlovečenja: Bog nas pride iskat v naša brezna in muke, s katerimi je posuta zgodovina.«

Več na...

 

Papež bolgarskim prvoobhajancem 

Vi, dragi otroci, ste prišli sem z vseh koncev te »Dežele vrtnic«, da bi se udeležili čudovitega praznika, za katerega sem prepričan, da ga ne boste nikoli pozabili: vaše prvo srečanje z Jezusom v zakramentu evharistije. Kdo izmed vas bi me lahko vprašal: kako lahko vendar srečamo Jezusa, ki je živel pred mnogo leti in je potem umrl ter bil položen v grob? Res je: Jezus je storil neizmerno dejanje ljubezni, da bi rešil človeštvo vseh časov.

Več na...
 

Mesec maj, šmarnični mesec

Mesec maj je Marijin mesec, ko zazvenijo Marijine pesmi in pri sveti maši (ali izven nje) beremo šmarnično branje. Četudi je vaša župnijska cerkev za vas preveč oddaljena, še vedno lahko obhajate šmarnice v podružnični cerkvi, pri vaški kapelici ali celo doma. V prvih dveh primerih se glede obhajanja šmarnic dogovorite z g. župnikom, in mu ponudite svojo pomoč pri organizaciji šmarnične pobožnosti, iskanju sodelavcev, okrasitvi cerkve, prevzemu ključa podružnične cerkve.

Več na...
 

Katoličan, ki je živel 300 na uro

Senna je bil globoko veren katoličan. Pogosto je bral Sveto pismo, še posebej, ko je letel iz Sao Paula v Evropo na dirke formule ena. V njem je iskal odgovore na življenjska vprašanja tako, da ga je začel brati, kjer se mu je odprlo. »Zjutraj se je zbudil, odprl Sveto pismo in v njem prebral, da bo prejel največji dar, to je bil Bog sam.«  

Več na...

Umrl Jean Vanier,  ustanovitelj Barke 

V starosti 90 let je umrl ustanovitelj skupnosti Barka ter gibanja Vera in luč Jean Vanier. Svoje življenje je daroval za to, da bi povrnil upanje duševno prizadetim v naši družbi. »Sporočilo evangelija je postati možje in žene sočutja. Tako postanemo podobni Jezusu«, je ponavljal. »Da bi bili popolnoma človeški, moramo odkriti kdo smo. In kdo smo? Smo del ogromne človeške družine. Vsi smo bratje in sestre, ne glede na to, od kod prihajamo. 

Več na...
 

Molitveni namen za mesec maj 

Molitveni namen za mesec maj je namenjen za evangelizacijo: Cerkev v Afriki, seme edinosti: “Da bi Cerkev v Afriki po gorečnosti svojih članov postala seme edinosti med narodi in znamenje upanja za to celino.”Afrika je bila nekdaj misijonski kontinent, dandanes je mlad kontinent, a najbolj reven in izpostavljen izkoriščanju močnih. Naše predstave o Cerkvi v misijonih, njeni rasti, življenju gredo v največji meri skozi Afriko. Najbrž zato, ker so tam mnogi naši misijonarji.

Več na...
 

Statistika Katoliške Cerkve

L’Osservatore Romano je objavil članek o statističnih podatkih Katoliške cerkve v letih od 2010 do 2017. V sedmih letih je bila v svetovnem merilu zabeležena 9,8-odstotna rast števila katoličanov – s 1,196 milijarde v letu 2010 se je število leta 2017 povzpelo na 1,313 milijarde. Najvišja stopnja rasti je bila v Afriki, sledijo Azija, Oceanija, Amerika, Evropa.

Več na...
 


Radost ljubezni
slovenski prevod posinodalne apostolske spodbude
papeža Frančiška Amoris laetitia

 

Norme razločevanja

308. Vendar iz našega zavedanja o teži olajševalnih okoliščin – psihološke, zgodovinske in celo biološke narave – sledi, da moramo, »ne da bi zmanjševali vrednost evangeljskega ideala, z usmiljenjem in potrpežljivostjo spremljati možne stopnje rasti ljudi, ki se gradijo dan za dnem«, in tako ustvariti »prostor Gospodove milosrčnosti, ki nas spodbuja, da storimo vse, kar moremo«. Razumem tiste, ki imajo raje strožjo pastoralo, ki ne daje nobenega povoda za kakršno koli zmedo. Vendar iskreno mislim, da si je Jezus Kristus želel Cerkev, ki je pozorna na dobro, ki ga Sveti Duh razširja sredi slabosti in bolehnosti, mater, ki z jasnostjo izraža svoj objektivni nauk in se hkrati »ne odpove (…) možnemu dobremu, čeprav tvega, da se umaže s cestnim blatom«. Pastirji, ki svojim vernikom polagajo na srce celoten ideal evangelija in nauka Cerkve, jim morajo tudi pomagati, da bi sprejeli logiko sočutja s slabotnimi in se izogibali preganjanjem ali pretrdim in nestrpnim sodbam. Sam evangelij od nas zahteva, naj niti ne sodimo niti obsojamo (prim. Mt 7,1; Lk 6,37). Jezus »pričakuje, da se odpovemo temu, da bi se kot posamezniki ali kot skupnost zatekali v zavetja, ki nam omogočajo obdržati varno razdaljo do jedra človeškega trpljenja;  naj vstopimo v stik s stvarnim življenjem drugih in spoznamo moč nežnosti. Če storimo to, bo pot našega življenja res čudovita.«

309. Primerno je, da o tem razmišljamo v kontekstu svetega leta, ki je posvečeno usmiljenju, kajti spričo najrazličnejših položajev, ki prizadenejo družino, ima Cerkev »nalogo, da oznanja Božje usmiljenje, utripajoče srce evangelija, ki naj skozi srce doseže razum vsakega človeka. Kristusova nevesta sprejema držo Božjega Sina, ki gre naproti vsem in nikogar ne izključuje«. Zelo dobro ve, da se Jezus predstavlja kot pastir stotih ovac in ne devetindevetdesetih. Vse hoče imeti. Zaradi te zavesti bo mogoče, da »vse, verne in oddaljene, doseže balzam usmiljenja kot znamenje Božjega kraljestva, ki je že navzoče med nami.«

 
                                                                      Radost ljubezni, 308-309
 
 

Božja beseda

 

4. velikonočna nedelja - nedelja Dobrega Pastirja

 

»Moje ovce poslušajo moj glas; jaz jih poznam in hodijo za menoj.« (Jn 10,27)

 

Apd 13,14.43-52;

Ps 100;

Raz 7,9-14b-17;   

Jn 10,27-30;

 

 

Več na...

 

Duhovnost

 

Oglejte si!

 

Odpuščam ti

Molitev

 

Ko pride majnik čez ravni,

ves lep in svež, s preblaženim obličjem,

ko slavec hvalnice zagostoli,

ko zali log ponaša se s cvetličjem;

ko zemljo krije majniško zelenje,

mi vstaja v duši vroče hrepenenje.

 

O nji, ki ljubim jo na moč,

ob cvetu cvet se tiho pogovarja;

slavi jo dan, slavi srebrna noč,

zarana že ji poje rujna zarja.

Vse, vse pozna njo Lepo, njo Veliko,

 jaz, njen otrok, pa zrem le njeno sliko …

 

Oh, sliko le! 

Kdaj se odpre nebo?

Kdaj prvič jo zagledam v hiši večni?

Kdaj z njenim sreča moje se oko?

Kdaj Mater bo objel otrok presrečni?

Kdaj tisti zlati majnik mi prisije,

ko bom na srcu matere Marije?

 

 

Sporočilo je poslano na [email protected]

Prijava, odjava na: [email protected]