TRG SV. PETRA (nedelja, 26. julij 2015, RV) – »Dragi bratje in sestre, dober dan. Evangelij današnje nedelje (Jn 6,1-15) nam predstavi veliko znamenje pomnožitve kruha, kakor jo pripoveduje evangelist Janez. Jezus je na obali Galilejskega jezera in obkroža ga velika množica, ki so jo privabila znamenja, ki jih je storil nad bolniki (v. 2). V njem namreč deluje usmiljenja moč Boga, ki ozdravlja vsako zlo tako na telesu kot na duhu. Toda Jezus ni le zdravitelj, je tudi učitelj, saj se je povzpel na goro in je sedel z tipično držo učitelja, ko poučuje. Povzpel se je na tisto naravno ‘katedro’, ki jo je ustvaril njegov nebeški Oče. V tem trenutku Jezus, ki točno ve, kaj bo storil, preizkuša svoje učence. Kaj storiti, da nasitimo toliko množico? Filip, eden izmed Dvanajsterih, je na hitro preračunal, če organizirajo nabirko, lahko zberejo največ dvesto denarijev za kruh, ki pa ga vsekakor ne bo dovolj, da nasitijo pet tisoč oseb.«

»Učenci razmišljajo ‘tržno’, toda Jezus logiko kupovanja zamenja za tisto drugo, logiko dajanja. In potem Andrej, še eden od apostolov, brat Simona Petra, predstavi dečka, ki je pripravljen dati na razpolago vse, kar ima, torej pet hlebov in dve ribi. Andrej še doda, da to ni nič za toliko množico (prim. v. 9). Jezus pa je pravzaprav pričakoval ravno to. Ukazal je učencem naj posedejo množico, potem je vzel tiste hlebe in tisti ribi, se zahvalil Očetu in jih razdelil (prim. v. 11). Te geste so tiste iz zadnje večerje, ki dajo Jezusovemu kruhu resničen pomen. Božji kruh je namreč Jezus sam. Ko se z Njim obhajamo, prejmemo njegovo življenje ter postanemo otroci nebeškega Očeta in bratje med sabo. Ko prejmemo obhajilo, srečamo resnično živega in vstalega Jezusa! Udeleževati se evharistije, pomeni vstopiti v Jezusovo logiko, v logiko zastonjskosti in podelitve. In četudi smo revni, lahko vsi vsaj nekaj podarimo. ‘Prejeti obhajilo’ pomeni tudi zajemati od Kristusa milost, ki nam daje sposobnost podeliti z drugimi to, kar smo in to, kar imamo.

Množica je bila začudena nas pomnožitvijo hlebov, toda dar, ki ga Jezus ponuja, je polnost življenja za sestradanega človeka. Jezus ne poteši samo telesno lakoto, temveč tudi tisto globljo, lakoto po smislu življenja, lakoto po Bogu. In kaj lahko storimo mi, ko se soočimo s trpljenjem, osamljenostjo, revščino in težavami tolikih ljudi? Z godrnjanjem ne bomo rešili ničesar, lahko pa ponudimo tisto malo, kar imamo, kakor deček iz evangelija. Prav gotovo imamo kakšno uro časa, kakšen talent, kakšno pristojnost… Kdo med nami nima svojih ‘pet hlebov in dve ribi’? Vsi jih imamo! Če smo pripravljeni izročiti jih v Gospodove roke, bodo dovolj za to, da bo na svetu nekaj več ljubezni, miru, pravičnosti in predvsem veselja. Bog je sposoben pomnožiti naša majhna dejanja solidarnosti in nas napraviti soudeležene pri svojem daru.

Naj naša molitev prispeva k skupnemu prizadevanju, da ne bo nikoli nikomur manjkalo nebeškega kruha, ki podarja večno življenje in vse, kar je potrebno za dostojno življenje, ter da se bo uveljavila logika podeljevanja in ljubezni. Naj nas Devica Marija spremlja s svojo priprošnjo.«

Papež Frančišek je po molitvi dejal: »Dragi bratje in sestre, danes se začenja zbiranje prijav za 31. SDM, ki bo prihodnje leto na Poljskem. Jaz sam sem hotel odpreti zbiranje prijav in zato sem povabil fanta in dekle, da se preko elektronske naprave prijavim kot romar.« Papež se je zatem dotaknil elektronske naprave in se s tem kot prvi prijavil za SDM v Krakovu. S tem se je začelo zbiranje prijav za ta svetovni dogodek mladih. »Ker bomo SDM obhajali med letom Usmiljenja, bo to v nekem smislu jubilej mladih, ki so poklicani razmišljati o temi ‘Blagor usmiljenim, kajti usmiljenje bodo dosegli‘ (Mt 5,7). Vabim mlade s vsega sveta, da bi živeli to romanje bodisi tako, da pridete v Krakov, bodisi da se tega trenutka milosti udeležite po vaših skupnostih.«

Papež Frančišek je še spomnil na drugo obletnico, odkar so ugrabili p. Paola Dall’Oglia. “Odločno pozivam, da osvobodite tega cenjenega redovnika. Ob tem nikakor ne morem pozabiti v Siriji ugrabljenih pravoslavnih škofov, kakor tudi vseh drugih oseb, ki so bile na teh konfliktnih področjih ugrabljene. Spodbujam obnovitev prizadevanj odgovornih krajevnih in mednarodnih  oblasti, da bo tem našim bratom kmalu povrnjena svoboda. Z vso ljubeznijo ter udeleženostjo pri njihovem trpljenju se jih želimo spomniti v molitvi in molimo vsi skupaj k Mariji.”

Papež Frančišek je še spomnil, da je danes god sv. Joahima in Ane ter s tem praznik vseh dedkov in babic. Povabil je, da vsem tako živim, kakor tistim, ki nas gledajo iz nebes zaploskamo.

Objavljeno 27. 07. 2015

Podobni prispevki